O PARAFII

Parafia rzymsko-katolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa istnieje od 30.06.1981r.

W latach 1947-1981 cerkiew była kościołem rektoralnym parafii zdrojowej.

Obecnie parafia obejmuje ulice: Jaworowa, Kopciowa, Nowosądecka, Piłsudskiego (część), Słotwińska, Stara Droga.
Odpust parafialny - Piątek po Oktawie Bożego Ciała

Wspólnota parafialna liczy ok. 650 osób, które modlą się w dwóch kościołach:
- filialnym pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny przy ul. Słotwińskiej
- parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Stara Droga

Kościół filialny pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Słotwińskiej

Kościół parafialny pierwotnie był dawną cerkwią greckokatolicką pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny, zbudowaną w latach 1887-1888, (na miejscu spalonych prawdopodobnie dwóch poprzednich z 1796r. i 1884r.) od 2002 r. jest kościołem pomocniczym.

Wzniesiona w tradycji łemkowskiego budownictwa cerkiewnego. Drewniana, konstrukcji zrębowej, oszalowana. Wnętrza nakryte stropami płaskimi. Polichromia ornamentalna i figuralna z 1930 r. Wyposażenie wnętrza pochodzi w większości z dawnego kościoła parafialnego w Krynicy- Zdroju, z którego zostało przeniesione w latach 50. XX w. Ołtarz główny neorenesansowy wykonany w 1890 r. przez Romualda Łapczyńskiego wg projektu architekta Jana Zawiejskiego.

Od kilku lat dzięki staraniom Księdza Proboszcza Dariusza Fudymy, dotacjom państwowym i ofiarności parafian kościół poddawany jest gruntownemu remontowi i renowacji. Został m.in. wymieniony dach i założono blachę z tytan cynku, wymieniono odeskowanie całego kościoła, dokonano wzmocnienia fundamentu i wymieniono podwaliny na całym obwodzie kościoła, wymieniono słupy wieży, dokonano wstępnej renowacji trzech ołtarzy oraz przeprowadzono restaurację polichromii sufitu, odnowiono i uzupełniono podmurówkę na całym obwodzie świątyni, wykonano schody i balustradę do zakrystii.

Kościół otoczony jest wysokimi modrzewiami i w nocy oświetlony co wspaniale eksponuje jego walory i piękno. Od dawna jest także przystanią modlitewną dla narciarzy licznie korzystających z tras narciarskich i wyciągów usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni. Wielu z nich zanim rozpocznie zjazd na nartach uczestniczy w porannej Mszy św.

Świątynia cieszy się również popularnością wśród turystów licznie odwiedzających Krynicę i jej okolice. Wielu z nich podjeżdża tutaj dorożkami, a w zimie saniami. Obok kościoła jest stary łemkowski cmentarz, a nieco wyżej nowy cmentarz parafialny.

Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Stara Droga

Obecny kościół parafialny został wybudowany w latach 1991-2000. Wmurowania kamienia węgielnego, poświęconego 2 VI 1991 r. przez Ojca św. Jana Pawła II, dokonał 29 IX 1996 r. bp Józef Życiński. Prace budowlane zostały zwieńczone poświęceniem i konsekracją kościoła 22 IX 2002 r. przez bpa Wiktora Skworca. Wystrój wnętrza zaprojektował i wykonał Krzysztof Kabat.